ماشین آلات

با پیشرفت علم  و تکنولوژی و بوجود آمدن ماشین آلات کشاورزی مختلف صنعت کشاورزی نیز از حالت سنتی خارج شده و به صورت مکانیزه درآمده است. این حرکت در ایران نیز رخ داد اگرچه سرعت آن بسیار پایین بوده و هنوز هم افراد زیادی هستند که کارهای کشاورزی را به صورت سنتی دنبال می‌کنند. با این وجود می‌تواند گفت که در ایران کشاورزی به صورت نیمه مکانیزه انحام می‌شود یعنی برخی از کارها را ماشین‌ها انجام می‌دهند و برخی از کارها به صورت سنتی انجام می‌شود. در این مطلب ما قصد داریم برخی از معروف‌ترین و پرکاربردترین ماشین آلات کشاورزی دنیا را به شما معرفی کنیم. همراه ما باشید.

معرفی برخی از پرکاربردترین ماشین آلات کشاورزی دنیا

تعداد ماشین آلات کشاوری که تولید شده‌اند بسیار زیاد است به قدری که شاید نتوان همگی آن‌ها را در یک مطلب حتی بلند معرفی کرد. به همین دلیل هم ما در این مطلب قصد داریم برخی از آن‌ها را که بسیار کاربردی و پر مصرف هستند معرفی کنیم.

ماشین آلات کشاورزی از نظر زمان استفاده به ۵ دریته تقسیم بندی می‌شوند:

  1. ماشین آلات مخصوص قبل از کاشت محصول
  2. ماشین آلات مخصوص زمان کاشت
  3. ماشین آلات کشاورزی مخصوص افزایش بازدهی کاشت
  4. ماشین آلات کشاورزی برداشت
  5. ماشین آلات مخصوص کار بر روی محصول نهایی

هر کدام از این بخش‌ها ماشین‌های مختلفی را شامل می‌شوند. در ادامه برخی از آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

۱– تراکتور پرکاربردترین ماشین در کشاورزی:

می‌توان گفت که وجود تراکتور برای هر مزرعه‌ای ضروری است. علاوه بر کاربرد خود تراکتور کشاورزان می‌توانند ابزارهای مختلفی را بر روی آن نصب کرده و از آن در کاربردهای مختلف استفاده کنند.

۲– دستگاه سم پاش:

سمپاش هم یکی از پرکاربردترین تجهیزات کشاورزی دنیا است که برای هر کشاورزی نیاز بوده و باید مدلی از آن در هر مزرعه‌ای باشد. از این دستگاه برای سمپاشی زمین‌های کشاورزی بهره برداری می‌شود. کشاورز می‌تواند انواع مختلف سموم مانند سموم جامد و مایع را با این دستگاه به صورت یکنواخت در کل مزرعه سمپاشی کند.

۳– کودپاش:

همانطور که از نام این وسیله پیداست از آن برای پاشیدن کود در مزرعه بهره برداری می‌شود. کود پاش‌ها و شمپاش‌ها عملکرد تقریبا مشابهی دارند ولی در کشاورزی صنعتی امروزی برای هر کدام دستگاه جداگانه‌ای تهیه می‌شود.

۴– ماشین‌های مخصوص شخم زنی:

یکی از مراحل مهم کشاورزی شخم زدن است که باید به درستی و با رعایت اصول انجام شود. امروزه دیگر این کار به صورت سنتی انجام نمی‌شود و این ماشین‌ها هستند که به راحتی کار بسیار سخت شخم زدن را به عهده می‌گیرند.

انواع مختلفی از ماشین‌های شخم زنی در دنیا وجود دارد و کشاورز باید بر اساس نحوه شخم زدن و همچنین نوع محصول کاشتی خود یکی از مدل‌ها را برای خود انتخاب کرده و خریداری نماید.

۵– تریلر‌ها:

از این نوع ماشین‌ها مصارف مختلفی مانند بیرون بردن محصول نهایی از مزرعه و یا وارد کردن مواد اولیه مورد نیاز زمین کشاورزی استفاده می‌شود. این تریلرها نقش اساسی در کشاورزی صنعتی دارند.

تعداد ماشین آلات کشاورزی همانگونه که بیان شد بسیار زیاد بوده ولی ما در بالا ۵ مورد از پرکاربردترین وسیله‌ها را به شما معرفی کردیم. با وجود تولید انواع مختلف ماشین‌های کشاورزی هنوز هم این تراکتور است که بیشترین کاربرد را دارد چراکه قابلیت اتصال داشته و وسیله‌های جانبی مختلفی به آن وصل می‌شوند.

برای آشنایی با سایر سازمان ها اینجا کلیک کنید.

پیشنهادی برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید

0

نشریه کارآفرینی، صنعت و نوآوری