دام و طیور

بهترین نژاد دام و طیور اهلی

برترین نژاد دام و طیور اهلی نژاد هایی هستند که ظرفیت بیشتری در تولید محصول داشته باشند یعنی استعداد زیادی در تولید شیر ، گوشت و پشم داشته باشند همچنین تحمل زیادی برای دمای پایین تر و بالا تر از حد معمول آب و هوایی را داشته باشند .


گوسفندان

پرورش گوسفند در بین سایر دام های پرورشی به جهاتی بهتر است برای مثال گوسفند تحمل آب و هوای متغیر را دارد ، مقدار کمی جیره مصرف می کند اما درصد زیادی از جیره  خود را صرف رشد و نمو خود می کند و ضریب تبدیل غذا به گوشت این حیوانات اهلی زیاد است .
تقریبا بیش از 200 گونه گوسفند وجود دارد که همه آن ها تولید محصول و رشد خوبی ندارند و در این بین نهایتا 20 نژاد است که شاخص و برتر از بقیه است .


بهترین نژاد گاو

به طور کلی گاو ها به دو دسته تقسیم می شوند گاو هایی که ذاتا تولید شیر بیشتری دارند که به آن ها گاو شیری و گاو های که تولید پروتئین حیوانی بیشتری دارند که به آن ها گاو گوشتی می گویند .
بهترین نژاد گاو شیری ، گاو هلشتاین ، نژاد گاو براوون سوییسی و نژاد گاو آیرشایر است .
بهترین نژاد گاو برای تولید شیر نژاد گاو هلشتاین است که خاستگاه این گاو کشور هلند است و در بسیاری از مناطق جهان از این گاو برای تولید شیر استفاده می کنند .
رنگ گاو هلشتاین سیاه و سفید بوده میزان تولید گاو هلشتاین 7240 لیتر شیر با چربی 3/65 درصد است .
گاو براوون سوییسی دومین گاو شیری جهان شناخته می شود که توانایی تولید 5900 لیتر شیر را دارد و درصد چربی شیر گاو براوون سوییسی 4/1 است .


گاو آیرشایر 

به عنوان سومین گاو شاخص تولید شیر در جهان است و خاستگاه این گاو اسکاتلند است . میزان تولید شیر گاو آیر شایر حدود 5600 لیتر شیر با درصد چربی 4/64 درصد است .


بهترین نژاد مرغ


تعیین بهترین نژاد طیور برای هر منطقه ای متفاوت است اما به طور کلی برخی از نژاد ها هستند که تولید بهتری دارند مثل مرغ تخمگذار لگهورن که بهترین نژاد مرغ تخمگذار است و خاستگاه اصلی آن ایتالیا است . مرغ لگهورن در رنگ های مختلفی در جهان یافت می شود اما مرغ لگهورن سفید بیشترین مقدار تخمگذاری را دارد و در طول سال حدود 280 عدد تخم می گذارد . مرغ لگهورن با آب و هوای معتدل و سرد سازگار است .


نژاد استرالوپ نیز یکی از برترین نژاد تولید تخم مرغ در جهان است که سالانه بعضا تا 350 عدد تخم نیز می گذارد و رشد بسیار خوبی دارد .
برخی نژاد های دیگر مثل نژاد مرغ تخمگذار لوهمن ، نژاد مرغ تخمگذار آیلند و نژاد هیبریدی دم طلایی بیشترین مقدار تولید تخم مرغ را دربین سایر نژاد های مرغ تخمگذار دارند .


بهترین نژاد مرغ گوشتی

نژاد پیلموث راک آمریکایی یکی از نژاد های برتر تولید گوشت مرغ است که مخلوط و ترکیبی از چند نژاد مختلف است و ریشه و خاستگاه اصلی مرغ پیلموث راک ، آمریکا است .


مرغ کورنیش

 از ترکیب نژاد های سل ، مالای ، جنگی هندوستان و جنگی انگلیس به وجو آمده . مرغ کورنیش دارای شانه های پهن و سینه برجسته است و دست و پای بند بند مرغ کورنیش از ویژگی های خاص آن محسوب می شود و رنگ این مرغ اکثرا سفید ، قرمز ، مشکی می باشد .

مرغ کوشین 

همانطور که از اسمش پیداست از نژاد چینی است و خاسنگاه اصلی آن شانگهای چین است ؛ مرغ کوشین سنگین بوده و پاهای آن بند بند و با فاصله و پر از پر است و برای تولید گوشت مرغ یکی از گزینه های خوب و مطلوب برای این کار است .

سعی کردیم در این مقاله شما را معمول ترین نژادهای دام و طیور اهلی آشنا کنیم امیدواریم این مقاله  برای شما کاربران مفید بوده باشد .

برای آشنایی با سایر سازمان ها اینجا کلیک کنید پیشنهادی برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید

0

نشریه کارآفرینی، صنعت و نوآوری