باغبانی

باغبانی 

دانش و فن بررسی و پژوهش در میوه‌شناسی، سبزی‌شناسی، گل‌شناسی، فضای سبز پارک‌ها و بوستان‌ها و محیط زیست و همچنین استفاده از محصولات باغبانی در صنایع غذایی است.

باغبانی عبارت است از علم کاشت وپرورش گیاهان زینتی؛ گیاهان دارویی ودرختان میوه و طراحی فضای سبز بخشی از خدماتی است که در سازمان کشاورزی ارائه می‌گردد. در حوزه گیاهان زینتی نیز فعالیتهای متنوعی انجام می شود زیرا پیشرفت شهرنشینی توجه به کاشت گیاهان زینتی در شهرها را به یک ضرورت تبدیل کرده است.

باغبانی فعالیت، هنر یا پیشه رویاندن گیاهان است. این عمل پیرامون خانه و مسکن افراد و در محلی به نام باغ یا باغچه صورت می‌گیرد. باغ‌ها بیشتر چسبیده به یا در نزدیکی مناطق مسکونی جای دارد، یا در پیرامون شهرها و روستاها. باغچه‌ها نیز در حیاط خانه‌ها یا کنار خیابانها ساخته می‌شوند، ولی ممکن است گاه در بالای پشت بامها، پیش‌سراها، ایوانک‌ها، گلشنه‌ها (فلاورباکس‌ها) یا نورخانه‌ها (پاسیوها) هم ساخته شوند.

وسایل باغبانی

به طور کلی وسایل به صورت حرفه ای و آماتور موجود است. برای انجام ان از دستکش، بیل، بیلچه، شن کش، آب پاش، قیچی هرس و فرقون استفاده می شود.

هرس درخت

هرس درخت به معنای بریدن و برداشتن قسمت هایی از یک درخت میوه است. این کار به منظور باروری بهتر و حذف شاخه های مرده و بیمار انجام می شود. هرس درخت تکنیک های خاصی در باغبانی را در بر می گیرد.

تفاوت باغبانی و زراعت

هر چند که باغبانی و زراعت بسیار شبیه هستند و از اصول یکسان پیروی می کنند؛ اما تفاوت هایی با یکدیگر دارند. معمولا زراعت در سطح بزرگتری انجام می شود و هدف آن پرورش میوه و گیاهان برای فروش است. در واقع باغبانی یک سرگرمی و فعالیت شخصی محسوب می شود. اما زراعت یک شغل و حرفه برای کسب درآمد است.

برای آشنایی با سایر سازمان ها اینجا کلیک کنید.

پیشنهادی برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید

0

نشریه کارآفرینی، صنعت و نوآوری